Novartis podpisuje umowę wstępną z firmą CureVac na wytwarzanie potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19
- Novartis zaangażuje się w prowadzenie globalnych dostaw kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19, wykorzystując swoje kompetencje i możliwości, by wesprzeć walkę z pandemią.
- Novartis planuje wyprodukować mRNA oraz substancję czynną na potrzeby potencjalnej szczepionki CVnCoV w ilościach 50 milionów dawek do końca 2021 r. i kolejnych 200 milionów dawek w 2022 r. Rozpoczęcie dostaw z austriackiego centrum produkcyjnego w Kundl spodziewane jest latem 2021 r.
- Jest to jedna z kilku umów, jakie Novartis rozpatruje i podejmuje globalnie, aby wspierać światowe dostawy szczepionek i leków związanych z COVID-19.
Bazylea, 4 marca 2021 r. — Firma Novartis ogłosiła dzisiaj, że podpisała umowę wstępną na wytwarzanie mRNA i substancji czynnej na potrzeby potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19, tj. kandydata na lek CVnCoV opracowanego przez firmę CureVac. Jest to krok podejmowany w celu wsparcia wysiłków zmierzających ku zwalczeniu pandemii COVID-19. W związku z powyższym prowadzone są już przygotowania do rozpoczęcia produkcji, transfer technologii oraz rozruch próbny linii produkcyjnych. Po podpisaniu finalnej umowy Novartis planuje rozpocząć produkcję leku w drugim kwartale 2021 r. Pierwsze dostawy substancji czynnej do CureVac spodziewane są latem 2021 r.
Proces wytwórczy będzie prowadzony w nowym, wysoko nowoczesnym zakładzie produkcyjnym budowanym od pewnego czasu w obrębie centrum produkcyjnego Novartis w austriackiej miejscowości Kundl. Nowo powstający zakład zostanie przystosowany do potrzeb wytwarzania szczepionki CureVac CVnCoV opartej na technologii informacyjnego RNA (mRNA) oraz wymagającej silnie zaawansowanych i złożonych zdolności produkcyjnych. Novartis planuje produkcję do 50 milionów dawek mRNA oraz substancji aktywnej szczepionki CureVac w 2021 r. oraz do 200 milionów dawek w 2022 r. Wytworzona substancja czynna będzie następnie dostarczana do CureVac w celu dalszego przetworzenia i obróbki końcowej.
„Uważamy, że naszym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego, co tylko możemy, aby pomóc w obecnej sytuacji. W związku z tym z przyjemnością ogłaszamy rozpoczęcie współpracy z firmą CureVac. W centrum produkcyjnym w Kundl, Novartis zawsze podejmował pionierskie działania i dzięki temu zdobył dziesięciolecia doświadczeń w produkcji farmaceutycznej białek, a od kilkunastu lat także kwasów nukleinowych. Rozwijamy obecnie nasz zakład produkcyjny o dodatkowe moce i możliwości, aby wytwarzać produkty w technologii mRNA i tym samym możliwie najlepiej zaspokoić rosnące zapotrzebowanie w tym zakresie” – powiedział Steffen Lang, globalny dyrektor Novartis Technical Operations i członek komitetu Novartis Executive Committee.
Dr Florian von der Mülbe, dyrektor ds. produkcji CureVac, skomentował: „Bardzo się cieszę, że mamy w firmie Novartis kolejnego, bardzo doświadczonego partnera, który wesprze produkcję naszej potencjalnej szczepionki. Przez współpracę z Novartis spodziewamy się znacznego zwiększenia naszych mocy produkcyjnych i oparcia sieci wytwórczej na jeszcze szerszych podstawach”.